Продължете към съдържанието
  • ПО ПОВОД 40-ТАТА ГОДИШНИНА НА НЕСЕБЪР В ЮНЕСКО БЕ ПРЕДСТАВЕН ПРОЕКТ ЗА ИНОВАТИВНО ПРЕДСТАВЯНЕ НА КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО НА ГРАДА

    ПО ПОВОД 40-ТАТА ГОДИШНИНА НА НЕСЕБЪР В ЮНЕСКО БЕ ПРЕДСТАВЕН ПРОЕКТ ЗА ИНОВАТИВНО ПРЕДСТАВЯНЕ НА КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО НА ГРАДА

    Публикувано от ЦРХЦ – София

    По повод 40-тата годишнина от вписването на Несебър в Списъка със световни културни  ценности на ЮНЕСКО, Артиум  център бе  домакин на  инициатива, представяща постигнатите резултати при работата по проект „Месамбрия – дигитално представяне на недвижимото културно наследство на Старинен град Несебър“. Той се осъществява  от Центъра за реставрация на художествени ценности в партньорство с Община… Прочетете…

  • Културно наследство на „Старинен град Несебър“, паметта за него и нагласите на местната младежка общност бяха представени на национален форум на ИКОМОС

    Културно наследство на „Старинен град Несебър“, паметта за него и нагласите на местната младежка общност бяха представени на национален форум на ИКОМОС

    Публикувано от ЦРХЦ – София

    На национална научна конференция на тема „Опазването на недвижимото културно наследство в България“, организирана от  БНК на ИКОМОС и Дружество „Архитектурно наследство“ към САБ и проведена на 31 октомври – 1 ноември 2023 г., Ани Истаткова (изследовател R1 в Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, и член на екипа) представи научен доклад на… Прочетете…

  • Социологическо проучване „Памет за културното наследство – нагласи, информираност, интегрираност и ангажираност“ на младежката публика

    Социологическо проучване „Памет за културното наследство – нагласи, информираност, интегрираност и ангажираност“ на младежката публика

    Публикувано от ЦРХЦ – София

    В периода 15 септември – 15 октомври 2023 г. се проведе социологическо проучване „Памет за културното наследство – нагласи, информираност, интегрираност и ангажираност“ сред учениците от 5 до 12 клас от СУ „Любен Каравелов“, гр. Несебър. Анкетната карта беше изготвена от партньорите по проект „Месамбрия – дигитално представяне на недвижимото културно наследство на Старинен град… Прочетете…

  • Награда на Столична Община за 2023 г.

    Награда на Столична Община за 2023 г.

    Публикувано от ЦРХЦ – София

    Щастливи сме да споделим, че екипа ни беше удостоен с Наградата за 2023 година на Столична Община за ярки постижения в областта на културата за консервацията и реставрацията и художественото осветление на Централната сграда на Българската академия на науките! Заместник-кметът на София, Мирослав Боршош, връчи на екипа ни наградата на Столична община за ярки постижения… Прочетете…

  • ЦРХЦ-София с презентация на Научна конференция „50 години специалност „Реставрация“ в Националната художествена академия“

    ЦРХЦ-София с презентация на Научна конференция „50 години специалност „Реставрация“ в Националната художествена академия“

    Публикувано от ЦРХЦ – София

    ЦРХЦ – София представи „Новоразкрити стенописи в три църкви от Софийската Мала Света гора“, в рамките на Научната конференция „50 години специалност „Реставрация“ в Националната художествена академия“ в края на април. Реставрационните и консервационни дейности по разкриването на стенописите беше финансирано по програми на Министерство на културата, Столична програма „Култура“ и Национален фонд „Култура“. Научната… Прочетете…

  • ЦРХЦ на работна среща на НИНКН с експертни организации

    ЦРХЦ на работна среща на НИНКН с експертни организации

    Публикувано от ЦРХЦ – София

    Вчера (18.08.22) се проведе първата работна среща на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) с експертни организации в сферата на опазване на недвижимото културно наследство, в която взе участие и ЦРХЦ.Тема на дискусията беше актуализацията на списъка на недвижимото културно наследство, мониторинга и идентифицирането и изучаването на нови недвижими културни ценности. Инициатор на срещата… Прочетете…

  • ЦРХЦ взе участие в Кръгла Маса „Законът за културното наследство – проблеми и решения“

    ЦРХЦ взе участие в Кръгла Маса „Законът за културното наследство – проблеми и решения“

    Публикувано от ЦРХЦ – София

    Съоснователите на Център за Реставрация на Художествени Ценности – ЦРХЦ, Аглика Икономова и Веска Каменова, взеха участие в организираната от Национален институт за недвижимо културно наследство кръгла маса относно закона за културното наследство. Там те споделиха проблемите, с които се сблъскват в дългогодишната си практика в сферата на консервация и реставрация на Недвижими Културни Ценности,… Прочетете…

  • ЦРХЦ на Национална научна конференция „Иваново – Червен – Търнов – наследството на Средновековието“

    ЦРХЦ на Национална научна конференция „Иваново – Червен – Търнов – наследството на Средновековието“

    Публикувано от ЦРХЦ – София

    Центърът за Реставрация на Художествени Ценности взе участие в Националната научна конференция с международно участие „Иваново – Червен – Търнов“ – наследството на Средновековието“, която се проведе в Русе и Велико Търново на 16-19 юни 2021 г. Нашият сътрудник Аблена Мазакова изнесе доклад-презентация „Ивановските скални църкви – минало и настояще. Ще пропадне ли направеното от… Прочетете…

  • Покана за дигиталната изложба „Неовизантийско църковно изкуство на Третото българско царство – забравените образци“

    Покана за дигиталната изложба „Неовизантийско църковно изкуство на Третото българско царство – забравените образци“

    Публикувано от ЦРХЦ – София

    ЦРХЦ Ви кани да посетите дигиталната изложба на нашия сътрудник и партньор Юлия Минева – „Неовизантийско църковно изкуство на Третото българско царство – забравените образци“.  Изложбата представя резултатите от проект, реализиран в периода ноември 2020 г. – май 2021 г., с…

  • ЦРХЦ на VII-ма Научна Конференция с Международно Участие „Съвременни Технологии в Културно-Историчесото Наследство“

    ЦРХЦ на VII-ма Научна Конференция с Международно Участие „Съвременни Технологии в Културно-Историчесото Наследство“

    Публикувано от ЦРХЦ – София

    Центърът за Реставрация на Художествени Ценности ще участва в VII-та Научна Конференция с Международно Участие „Съвременни Технологии в Културно-Историчесото Наследство“, която ще се проведе на 10-11 октомври в ТУ София. За трета поредна година ЦРХЦ ще представя свое проучване на конференцията, която се организира в рамките на „Дни на науката – 2019“. Форумът се организира с цел популяризирането на последните проучвания… Прочетете…

  • Семинар на PANNA във Венеция

    Семинар на PANNA във Венеция

    Публикувано от ЦРХЦ – София

    Проектът по РП7 PANNA (Plasma And Nano for New Age „soft“ conservation) наближава своя край след три години успешна работа. Инициативата PANNA, която получи финансиране от ЕС, приключва през ноември 2014 г. През тази последна година от проекта бяха организирани няколко мероприятия за разпространяване на резултатите на европейско ниво. Вече бяха проведени семинари в Рим, София, Берлин и Антверпен. Поради растящия интерес, нов… Прочетете…

  • Семинар на тема „Нови материали и техники в опазването и консервацията на културното наследство“ в Нови Сад

    Семинар на тема „Нови материали и техники в опазването и консервацията на културното наследство“ в Нови Сад

    Публикувано от ЦРХЦ – София

    ЦРХЦ, като представител на консорциума PANNA, взе участие в семинара „Нови материали и техники в опазването и консервацията на културното наследство“, който се състоя на 8-и юли в Нови Сад, Сърбия. Фирмата представи протоколa „пълен цикъл“ („full-life“ protocol), както и резултатите от различни практически изледвания, проведени в рамките на проекта, които илюстрират възможностите на атмосферната плазма в реставрацията на културни ценности. Семинарът беше организиран във връзка… Прочетете…

  • Голям интерес предизвика второто издание на семинара на PANNA в София

    Голям интерес предизвика второто издание на семинара на PANNA в София

    Публикувано от ЦРХЦ – София

    Голям успех пожъна второто издание на семинара „Плазма и иновативни самодиагностиращи се защитни покрития в реставрацията“, който се състоя на 9 и 10 юни в Националната Художествена Академия в София. Семинарът събра реставратори, изследователи, архитекти, студенти и преподаватели по реставрация, представители на държавни институции, както и други, интересуващи се от последните технологични новости в сферата на… Прочетете…

  • Семинар на PANNA във Ватикана

    Семинар на PANNA във Ватикана

    Публикувано от ЦРХЦ – София

    На 26 и 27 май във Ватиканските музеи се проведе семинар, на който бяха представени най-важните резултати от Европейския проект PANNA до момента. През първия ден бяха представени различни приложения на атмосферната плазма в почистването на културни ценности, докато през втория, бяха разгледани разработените в рамките на проекта самодиагностиращи се защитни покрития. Голям интерес предизвикаха направените с плазмената горелка на PANNA демонстрации… Прочетете…

  • Реставрацията в България – интервю за немското издание Infos für Restauratoren

    Реставрацията в България – интервю за немското издание Infos für Restauratoren

    Публикувано от ЦРХЦ – София

    Немското онлайн издание Infos für Restauratoren публикува интервю със сътрудника на ЦРХЦ, реставраторката Мира Христова, на тема Реставрацията в България. Изданието отразява и иновативните решения за реставрация, които предлага протоколът „пълен цикъл“ („full-life“ protocol), разработен в рамките на проекта PANNA.

  • ЦРХЦ по bTV за възможностите на студената плазма в реставрацията на стенописи

    ЦРХЦ по bTV за възможностите на студената плазма в реставрацията на стенописи

    Публикувано от ЦРХЦ – София

    ЦРХЦ демонстрира пред екип на bTV възможностите на студената плазма като помощно средство в почистването на стенописи. Експерименти с иновативния плазмен метод се провеждат като част от научния проект по РП7 на ЕС, в който ЦРХЦ участва. Проектът цели разработването на нови техники и технологии за консервацията и реставрация на културни ценности.

  • Проектът PANNA в предаването „Европа за мен“ на БНР

    Проектът PANNA в предаването „Европа за мен“ на БНР

    Публикувано от ЦРХЦ – София

    „Европейски учени се обединяват за нов метод за реставрация и съхранение на културни ценности“ . В интервю за Българско Национално Радио (БНР), Мира Христова, старши реставратор към Центъра за Реставрация на Художествени Ценности (ЦРХЦ), говори за иновативния метод разработен в рамките на проекта PANNA и за възможностите, които предлага за опазването на Европейското културно наследство в бъдеще.… Прочетете…

  • Интервю за сп. Българска Наука

    Интервю за сп. Българска Наука

    Публикувано от ЦРХЦ – София

    Веска Каменова, управител на Центъра за Реставрация на Художествени Ценности (ЦРХЦ), говори за възможностите на новите технологии за почистване и защита на исторически повърхности, разработени в рамките на PANNA. Две години след стартирането на проекта, тя разказва за напредъка на консорциума в усъвършенстването на прототипа на плазмена горелка и на новите защитни покрития.  Според г-жа Каменова, участието… Прочетете…

  • ЦРХЦ на шестия международен конгрес „Наука и технология за опазване на културното наследство в средиземноморския басейн“

    ЦРХЦ на шестия международен конгрес „Наука и технология за опазване на културното наследство в средиземноморския басейн“

    Публикувано от ЦРХЦ – София

    Центърът за Реставрация на Художествени Ценности (ЦРХЦ) взе участие в шестия международен конгрес „Наука и технология за опазване на културното наследство в средиземноморския басейн“, който се състоя от 22 до 25 октомври 2013 година в Атина. Представен беше изпълнения през 2012 година проект за реставрация и експониране на стенописите от ранно-християнската базилика „Червената църква“ край град Перущица.  Доц. д-р Ангел Павлов (ЦРХЦ) представи резултатите… Прочетете…

  • Екипът на ЦРХЦ дава нов живот на свалените преди 40 години стенописи от църквата „Свети Георги“ в Арбанаси

    Екипът на ЦРХЦ дава нов живот на свалените преди 40 години стенописи от църквата „Свети Георги“ в Арбанаси

    Публикувано от ЦРХЦ – София

    Репортаж на Нова Телевизия, отразяващ възстановителните процеси по стенописите в църквата „Свети Георги“ в село Арбанаси. Църквата е изписана в началото на XVIII век. Заради укрепителни дейности по сградата, стенописите са били свалени и престояват така 39 години (от 1973 г. до 2012 г.). Неподходящите условия на съхранение са повредили по-голямата част от тях, но… Прочетете…